Taxatie en afhalen alléén op afspraak. Bekijk coronamaatregelen.

Bankbiljetten uit Nederlands-Indië populair tijdens de voorjaarsveiling

27 maart 2019

De voorjaarsveiling van afgelopen week was voor kopers en verkopers een prachtige veiling. Er was veel animo uit binnen- en buitenland en de sfeer in de veilingzaal was bijzonder goed. Een historische serie bankbiljetten van Nederlands-Indië was één van de hoogtepunten. De biljetten zijn heel zeldzaam en van bijzonder hoge kwaliteit. Dat ze uit alle hoeken van wereld in de gaten werden gehouden, bleek al uit biedingen voorafgaand in de prebid. Uiteindelijk kocht een particuliere verzamelaar uit Indonesië tientallen biljetten uit de collectie.

Hoogtepunt uit die papiergeldcollectie van NL-Indië was het biljet van 300 gulden 1925, met een portret van de Nederlandse Bataviastichter Jan Pieterszoon Coen. Het biljet werd ingezet op € 9.500 en uiteindelijk verkocht voor € 20.000. Ook de bijzondere biljetten van de ‘Javaanse dansers-serie’ werden voor veel geld afgehamerd.

Picasso’s ‘Stier in de Arena’

Kunst en antiekliefhebbers konden hun hart ophalen. Zo zat er in de veiling een schotel van de kunstenaar Pablo Picasso. Voor de aardewerk schaal ‘Stier in de Arena’ werd € 1.000 euro gevraagd en zou naar verwachting tussen de drie- en de vierduizend op gaan brengen. Uiteindelijk telde de hoogste bieder € 4.750 neer voor het kunstwerk. Ook in trek waren een beeldje van een Chinese wijsgeer, uitgewerkt in jade (inzet € 1.450 / hamerprijs € 6.000) en 2 Chinese gemberpotten uit de 20e eeuw (€ 200 / € 800). Een zilveren sierschaal uit 1671 kreeg € 1.000 als eerste bod en sloot af op € 4.750.

Picasso-schotel

Schotel van Picasso ‘Stier in de Arena’

Bijzondere Rolexhorloge

Een Rolex herenhorloge uit 1956 was één van de topstukken uit de veiling. Het horloge – nog in originele staat – is een speciaal exemplaar door zijn draaibare ring, de eerste uit die tijd. Het bieden begon bij € 7.500 en hield op bij € 25.000. Veilingmeester Leon de Ruiter wist dat het horloge een mooi bedrag zou opleveren, “maar déze prijs zagen we niet aankomen”. Andere gewilde sieraden waren een armband naar Cartier Love met meer dan 200 diamantjes (inzet € 2.000 / hamerprijs € 6.000) en een antieke broche met een 3,0 karaat diamant van bijna 1 cm doorsnede (€ 7.750 / € 10.250).

Rolex Datejust Turn-O-Graph 6609 - 1956

Rolex Datejust Turn-O-Graph

Munten en penningen

Het veilinghuis veilde ook een grote collectie munten en penningen van heel oud tot hedendaags. Geliefd waren onder andere een Nederlandse 3 guldenmunt uit 1820 (inzet € 900 / hamerprijs € 2.000), een VOC 3 guldenstuk uit 1786 (€ 500 / € 700) en een gouden Britse munt van koningin Victoria uit 1838 (€ 225 / € 2.050). Voor een penning uit 1653 over de dood van admiraal Tromp had een liefhebber maar liefst € 1.400 over (inzet € 700).

3 Gulden V.O.C. Utrecht 1786

3 Gulden V.O.C. 1786 U

Terug naar het overzicht